Właściwa pielęgnacja uszu

Uszy są bardzo ważnym organem naszego ciała. Nie tylko pozwalają nam na odbieranie fal dźwiękowych i ich przetwarzanie, ale też pomagają nam utrzymać równowagę ciała. Dlatego tak ważna jest codzienna higiena i pielęgnacja uszu.

Właściwe mycie uszu

W uszach naturalnie występuje wydzielina gruczołów łojowych, która powszechnie nazywana jest „miodem”. Wiele osób usuwa ją za pomocą patyczków kosmetycznych. To poważny błąd, bo po pierwsze usuwanie mechaniczne wydzieliny mobilizuje organizm do wzmożonego jej wydzielania. W efekcie w uszach gromadzi się wydzielina, która może tworzyć bardzo trudne do usunięcia czopy woskowinowe. Patyczki służą usuwaniu zanieczyszczeń z zakamarków małżowiny usznej, czyli ucha zewnętrznego i pod żadnym pozorem nie powinny być wkładane do środka ucha. Tym bardziej, że często ich użycie powoduje wciskanie wydzieliny do środka ucha. Dlatego właściwa pielęgnacja ucha powinna odbywać się przy użyciu wody z mydłem. Namoczonym palcem powinno usuwać się nadmiar woskowiny, jednak należy pamiętać, aby nie wkładać go zbyt głęboko. Mokre ucho trzeba osuszyć, korzystając z papieru lub chusteczek higienicznych. Pomocny będzie nam też spray do czyszczenia uszu.

Spray do ucha

Właściwa pielęgnacja uszuSam spray do czyszczenia uszu jest przeznaczony do pielęgnacji, higieny i ochrony przewodu słuchowego. Jego regularne stosowanie pozwala nam skutecznie oczyścić przewody słuchowe z zalegającej woskowiny. Jednocześnie spray chroni nas przed szumami usznymi czy zawrotami głowy. Dzięki swojej oczyszczającej funkcji eliminuje uczucie ucisku wewnątrz ucha. Stosowanie sprayu do uszu, przykładowo Fonix (link) zapobiega również infekcjom bakteryjnym, grzybiczym i wirusowym, którym sprzyja nadmiar zalegającej w przewodzie słuchowym woskowiny. Jego stosowanie jest dużo korzystniejsze i bezpieczniejsze dla uszu niż dzieje się to w przypadku patyczków kosmetycznych. Nie występuje tutaj ryzyko podrażnienia błony bębenkowej czy wepchnięcia woskowiny w głąb ucha. Istnieją też specjalistyczne spraye do czyszczenia uszu u dzieci. Są one delikatniejsze i mniej inwazyjne. Jednocześnie bardzo skutecznie pozwalają zachować higienę narządu słuchu u najmłodszych. Spraye tego typu opierają się na składnikach naturalnych, dzięki czemu nie powodują skutków ubocznych.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *