Walka z rakiem na wczesnym etapie

Wiele istniejących już terapii onkologicznych bazuje przede wszystkim na lekach, które zostały już stworzone jakiś czas temu. Niestety, to często nie wystarcza, zwłaszcza w sytuacji, gdy chcemy jak najwcześniej podejmować leczenie chorób jeszcze parę lat temu całkowicie nieuleczalnych. Dla zyskania nowych metod radzenia sobie z chorobami onkologicznymi potrzeba weryfikacji wiedzy i analizy skuteczności terapii od pierwszych chwil jej zastosowania.

W taki sposób działają wszystkie ośrodki, których celem jest analizowanie skuteczności nowych leków nie w badaniach klinicznych, ale na jeszcze wcześniejszych fazach ich dopracowywania. Firma Roche stworzyła we współpracy z Centrum Onkologii-Instytutem im. Marii Curie-Skłodowskiej Oddział Badania Wczesnych Faz – właśnie po to, aby móc kontrolować leki od pierwszych chwil, kiedy mogą być podane pacjentom (więcej informacji na https://www.naukaratujezycie.pl).

Czym jest OBWF?

Przede wszystkim jest to specjalistyczny oddział, na którym lekarze oraz naukowcy mogą poszerzać swój zakres wiedzy na temat terapii stosowanych w chorobach onkologicznych oraz ich skuteczności. Wykonuje się na nim między innymi badania podczas pierwszych podań pacjentom, analizy biorównoważności stosowanych leków czy badania, w których niezwykle istotne są ścisłe obserwacje farmakodynamiki oraz farmakokinetyki. W ten sposób praca nad nowymi lekami jest znacznie przyspieszona, ale również dokładniejsza.

Walka z rakiem na wczesnym etapie

Dlaczego to ważne?

Praca na takim oddziale jest ważna zarówno dla lekarzy z punktu widzenia ich kariery oraz rozwoju naukowego, jak również docelowo dla pacjentów. Oddział przy każdym z prowadzonych projektów organizuje badania kliniczne, których celem jest ocena skuteczności leków bezpiecznych do podania dla ludzi. W ten sposób w 10 projektach udział wzięło już 125 pacjentów, którzy mieli szansę walki z chorobą onkologiczną w sytuacji, gdy inne terapie mogły okazać się znacznie mniej skuteczne.  Działania w OBWF opierają się zarówno na biotechnologii, jak również szerokim zakresie nowych technologii oraz informatyki.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *