Sprzedaż obrazu – jak się tym zająć?

Sprzedaż obrazu – jak się tym zająć?

Sprzedaż obrazów od zawsze wzbudzała duże zainteresowanie – tym bardziej, że wiele obiektów osiąga niebotyczne ceny. W wielu domach i zbiorach można wciąż jeszcze znaleźć prawdziwe perełki malarstwa – wielkie dzieła sztuki, które poruszają serca i umysły. Mnóstwo osób decyduje się w końcu na ich sprzedaż, a powody tego mogą być naprawdę różne. Dobry dom aukcyjny nie wnika nigdy w te powody – interesuje go tylko samo dzieło, które ma zostać wystawione na sprzedaż.

Z uwagi na fakt, że wiele osób chciałoby sprzedać jakieś dzieło sztuki, albo choćby poznać wartość jakiegoś dzieła, w sieci pojawia się mnóstwo zapytań o to, jak sprzedać obraz, albo też gdzie go sprzedać. W związku z tym ten krótki poradnik zapewne dla wszystkich okaże się pomocny.

Gdzie sprzedać obraz?

Oczywiście, jakieś słynne (lub mniej słynne) dzieło sztuki nie może zostać wystawione na sprzedaż byle gdzie, w byle jaki sposób i za byle jaką kwotę. Trzeba zgłosić się do jakiegoś domu aukcyjnego, którego przedstawiciel – znawca sztuki – dokona wyceny obrazu. W ten sposób będzie można dowiedzieć się, ile warty jest dany obraz. Jest to często darmowa usługa, wiec nie ma obaw, że za podobną wycenę trzeba będzie cokolwiek zapłacić.

Zgłoszenie i wycena przedmiotu

Żeby zgłosić chęć dokonania wyceny jakiegoś dzieła, wystarczy udać się z nim osobiście do siedziby podobnego domu aukcyjnego. Z drugiej jednak strony w dobie internetu nie jest to wcale konieczne – wszystkie dane dotyczące obrazu (wraz z jego zdjęciem) można przesłać pocztą elektroniczną na znaleziony w sieci adres e-mail, albo też wypełnić formularz znajdujący się na głównej stronie. Można również wysłać wszystkie informacje pocztą tradycyjną, co jest ukłonem w stronę osób starszych, które niekoniecznie wiedzą jak korzystać z e-maila.

Co potem? Czekamy już tylko na kontakt. Wycena obrazu dokonywana jest zawsze, kiedy tylko klient sobie tego życzy. Żeby jednak sprzedać obraz, musi on zainteresować przedstawicieli firmy. Jeśli uznają go za godny wystawienia na aukcji, z właścicielem podpisywana jest specjalna umowa. Obraz zostaje wystawiony na aukcji, a zapłata za niego może być jeszcze wyższa niż na umowie – jeśli tylko ktoś kupi go na aukcji za wyższą cenę niż przewidywano. Należność trafia do byłego właściciela obrazu w gotówce, albo też przelewem na jego konto. Sprzedaż obrazu jest zatem niezmiernie prosta!

Sprawdź też: https://desa.pl/pl/pages/9/jak-sprzedac

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz