Spray do czyszczenia uszu: w trosce o zdrowe i czyste uszy

Do naszych ważnych zmysłów należy słuch. Prawidłowa higiena uszu pozwala nam usłyszeć bardzo różne, nawet wyjątkowo ciche dźwięki. Spora liczba osób popełnia błędy przy codziennych zabiegach higienicznych. W efekcie dochodzi do pogorszenia się słuchu.

Woskowina uszna: co to jest?

Ze zdrowych uszu wydobywa się wydzielina nazywana woskiem usznym lub woskowiną. Jest to zjawisko w pełni naturalne, które nie powinno nas w ogóle niepokoić. Wosk uszny odgrywa ważną rolę, między innymi wyłapuje różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz chroni błonę bębenkową przed perforacją. Woskowina usuwana jest na zewnątrz ucha samoczynnie.

 

Dlaczego źle myjemy uszy?

Spray do czyszczenia uszu: w trosce o zdrowe i czyste uszy

Wydobywająca się na zewnątrz ucha woskowina może wywoływać u nas pewien dyskomfort psychiczny, staramy się więc jej pozbyć używając do tego patyczków higienicznych lub co gorsze zapałek czy innych przedmiotów. Postępując w ten sposób wpychamy wosk uszny głębiej w przewód słuchowy. W ten sposób zaburzamy proces samoistnego usuwania woskowiny, sprawiamy, że zaczyna powstawać jej coraz więcej. Nadmiar woskowiny prowadzić może do powstania suchego i bardzo twardego korka woskowinowego. Zatyka on przewód słuchowy i sprawia, że słyszymy coraz gorzej.

Jak pozbyć się korka woskowinowego i prawidłowo myć uszy?

Nie próbujmy usuwać korka samodzielnie, zgłośmy się do laryngologa, który usunie go wykonując prosty i bezbolesny zabieg płukania uszu. Przed zabiegiem usunięcia woskowiny warto zapuszczać do ucha specjalny preparat, który zmiękczy woskowinę. Preparaty te dostępne są w każdej aptece bez recepty. Produkowane są na bazie olejów roślinnych i parafiny. Należy stosować je przez 5 dni przed zabiegiem usuwania korka, ale także już po zabiegu. W celach profilaktycznych ze sprayu do czyszczenia ucha korzystamy nie częściej jak 2 razy w tygodniu. Spray do czyszczenia uszu mogą stosować także osoby korzystające z aparatu słuchowego. Po konsultacji z pediatrą mogą nimi czyścić uszy także rodzice niemowlaków.

Patyczki kosmetyczne to niewskazany sposób czyszczenia uszu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz