Solary i ich specyfika

Dziś coraz więcej uwagi poświęca się odnawialnym źródłom energii. Mamy świadomość tego, że są to rozwiązania będące naszą przyszłością i coraz większa grupa osób zastanawia się, czy nie nadszedł już czas na to, aby zacząć je wykorzystywać. Jednym z przykładów urządzeń, które wykorzystują OZE są kolektory słoneczne znane też jako solary. Co ciekawe, mamy do czynienia z propozycją, która ciągle jest przedmiotem sporów. Co zatem warto wiedzieć o takim rozwiązaniu?

Próba definicji

Gdy mówimy o kolektorach słonecznych, mamy na myśli duże powierzchnie luster o specyficznej budowie. Powstają one z wykorzystaniem kilku specjalnych warstw, mocuje się je przy tym zarówno na ścianach domów, jak i na ich dachach. Najważniejsze zadanie, jakie mają do spełnienia, polega na wyłapywaniu promieni światła, a następnie na gromadzenie energii, które potem jest przetwarzana na energię cieplną. Kolektory słoneczne najczęściej wykorzystuje się do ogrzewania wody użytkowej, nic jednak nie stoi na przeszkodzie i temu, aby wspomagały one system ogrzewania.

Solary i ich specyfika

Zalety

Mówiąc o zaletach solarów zwykle mamy na myśli przede wszystkim oszczędność. Dziś rozwiązania te są w stanie zapewnić nam nawet siedemdziesiąt procent rocznego zapotrzebowania na energię niezbędną do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Wiele wskazuje zresztą na to, że w przyszłości ten udział procentowy może być jeszcze większy. Nie można też zapominać o tym, że, wbrew obiegowej opinii, działanie kolektora wcale nie jest uzależnione od mocy słońca. Decydującą rolę ma do odegrania oświetlenie jako takie, co sprawia, że solary można stosować z powodzeniem także w polskich warunkach klimatycznych.

Niedoskonałości

Mówiąc o ograniczeniach związanych z kolektorami słonecznymi, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że ich cena jest dość wysoka. Spore koszty generuje także ich montaż, a to właśnie od niego zależy jakość pracy solarów. Trudno jednak nie zgodzić się z ekspertami, zdaniem których możemy mówić jedynie o koszcie chwilowym, który zwraca się pod postacią zaoszczędzonej dzięki solarom energii.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *