Pielęgnacja skóry dzieci chorych na AZS

Atopowe Zapalenie Skóry to choroba, która coraz częściej jest diagnozowana u dzieci. Na AZS chorują także osoby dorosłe, a przyczyn schorzenia nie udało się lekarzom do końca poznać. Przypuszczalnie Atopowe Zapalenie Skóry ma związek z alergią. Jak należy pielęgnować taką skórę?

 Jakie są objawy AZS?

Suchość i silny świąd skóry to najbardziej charakterystyczne objawy dla atopowego zapalenia skóry. Inne charakterystyczne to wysypka. Najczęściej ma ona postać grudek, które czasem pęcherze. Grudkowata wysypka pojawia się na policzkach oraz na pokrytej włosami skórze głowy. Dodatkowym objawem jest rumień. Z fazy niemowlęcej AZS może przejść w fazę dziecięcą,w  której zmiany skórne obejmują znacznie większą powierzchnię ciała. W tej fazie wysypka pojawia się również w zgięciach łokci, pod kolanami, na grzbietach dłoni i stóp. W miejscach, które zostały objęte zmianami skóra staje się szorstka i gruba. Silne swędzenie nasilające się wieczorami zmusza maluchy do intensywnego drapania się, co pogarsza już i tak nie najlepszy stan skóry. Miniaturowe ranki, które powstają podczas drapania otwierają drogę do alergenów, zanieczyszczeń i zakażeń. Chore miejsca mogą w takiej sytuacji być przyczyną nadkażeń bakteryjnych.

Pielęgnacja skóry dzieci chorych na AZS

 

Pielęgnacja skóry z AZS

W przypadku atopowego zapalenia skóry zaburzony zostaje metabolizm naskórka, w efekcie następuje zanik naturalnej bariery ochronnej. Chora skóra wymaga pielęgnacji odpowiednimi kosmetykami. Obecnie pielęgnacja skóry atopowej nie stanowi większego problemu. W aptekach dostępne są specjalne preparaty przeznaczone do pielęgnacji skóry z AZS. Skóra atopowa wymaga systematycznego natłuszczania; bardzo dobre działanie natłuszczające wykazują emolienty. Wśród tych preparatów są takie przeznaczone do kąpieli niemowląt i starszych dzieci oraz specjalne kremy, maści, żele i balsamy. W przypadku skóry atopowej emolienty należy dodawać do każdej kąpieli. Po kąpieli skórę dziecka należy jeszcze natłuścić balsamem czy kremem. Kąpiel z emolientami nie powinna trwać zbyt długo.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz