Jak zmniejszyć ryzyko odwodnienia u dzieci podczas biegunki?

W przypadku dzieci, które wymiotują albo mają biegunkę ryzyko, że dojdzie do szybkiego odwodnienia organizmu jest bardzo wysokie. Bardzo ważne jest więc, aby rodzice czy opiekunowie podawali dziecku odpowiednie płyny. Za ich sprawą dziecko nie tylko będzie lepiej się czuło. Znacznie zmniejszą one ryzyko odwodnienia.

Jakie płyny są najlepsze?

Przy wymiotach i biegunce z organizmu wypłukiwane są bardzo ważne dla niego pierwiastki: wapń, potas, sód i magnez. Określane są one wspólną nazwą elektrolitów. Podczas leczenia u dzieci biegunki, ale także podczas infekcji przebiegającej z wymiotami, konieczne jest podawanie specjalnych płynów. Zawierają one zarówno elektrolity, jak i glukozę. W większości przypadków nawadnianie maluchów tymi preparatami jest bardzo skuteczne. Dzieci są chronione na tyle skutecznie przed odwodnieniem, że nie ma konieczności hospitalizacji i podawania elektrolitów dożylnie. Podczas leczenia biegunki nie należy podawać dzieciom do picia soków owocowych i słodzonych napojów. Mogą one nasilić biegunkę, a na pewno nie są to napoje, które uzupełnią wypłukane z organizmu elektrolity.

Jak zmniejszyć ryzyko odwodnienia u dzieci podczas biegunki?

Jakie płyny nawadniające dla dzieci można kupić?

Specjalne preparaty zawierające elektrolity są dostępne bez recepty w każdej aptece. Są wśród nich preparaty specjalnie dla dzieci. Mają one z reguły postać proszku w saszetce do samodzielnego rozpuszczenia w wodzie. Do każdego preparatu dołączona jest ulotka informacyjna, w której producent informuje jakie ilości wody należy użyć do rozpuszczenia preparatu. Przeznaczone dla dzieci elektrolity mają owocowy smak: malinowy, bananowy, jabłkowy, truskawkowy. Większość z tych preparatów chętnie wypijają nawet maluchy. Z uwagi na obecność glukozy są słodkie, nie należy ich dosładzać. Płyn nawadniający należy podawać dziecku małymi łyczkami, powinien być chłodny. Dodatkową porcje należy podać po każdych wymiotach oraz po każdym oddanym stolcu. Preparaty z elektrolitami przeznaczone są dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Przykładowe preparaty: Dicoflor, Orsalit, Osmolakton.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *