Jak uzupełnić niedobór elektrolitów?

Elektrolity to jony soli magnezu, sodu, potasy i wapnia. Od ich obecności zależy prawidłowe funkcjonowanie organizmu i jego gospodarka wodna. Jony soli dostarczamy organizmowi z wodą oraz z pożywieniem.

Jakie produkty zawierają elektrolity?

Czekolada, kasza gryczana, orzechy laskowe, płatki owsiane oraz kakao dostarczają organizmowi magnezu. Z kolei jedząc warzywa strączkowe, sardynki (najlepiej razem z ośćmi), razowe pieczywo, nabiał dbamy o to, aby w organizmie nie zabrakło wapnia. Ziemniaki, awokado, banany, suszone morele oraz pomidory są bogate w potas. Źródłem sodu jest sól kuchenna. Elektrolity nie tylko regulują gospodarkę wodną w organizmie. Za ich sprawą do układu nerwowego i mózgu docierają impulsy nerwowe. Potrzebują ich także mięśnie, w tym największy z nich – serce.

Jak uzupełnić niedobór elektrolitów?

Jakie są najczęstsze przyczyny niedoboru elektrolitów?

Najczęściej niedobór elektrolitów jest skutkiem popełnianych przez nas błędów w układaniu jadłospisu. Przyczyną niedoboru elektrolitów mogą być także:

  • wypijanie zbyt małej ilości wody i innych płynów;
  • infekcje, którym towarzyszy wysoka gorączka;
  • biegunka;
  • wymioty;
  • intensywne pocenie się w trakcie wysiłku fizycznego lub podczas upałów;
  • zażywanie leków na przeczyszczenie lub moczopędnych.

O niedobrze elektrolitów mogą świadczyć między innymi: złe samopoczucie, brak energii, drżenie i/lub kurcze mięśni. Niedobór elektrolitów może doprowadzić do bardzo szybkiego odwodnienia organizmu. Jest to stan szczególnie groźny dla osób w podeszłym wieku oraz dla dzieci.

Jak uzupełnić elektrolity?

Picie wysoko zmineralizowanej wody to jeden ze sposób na szybkie uzupełnienie elektrolitów. Niekoniecznie jednak jest to sposób, który sprawdzi się przy gorączce, wymiotach lub biegunce. W takich sytuacjach najlepiej jest sięgnąć po jeden z preparatów nawadniających. Można je kupić w każdej aptece bez recepty. Elektrolity tracimy wraz z potem. Ich poziom osoby intensywnie pocące się podczas treningu czy ciężkich pracach fizycznych mogą uzupełnić napojem izotonicznym.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz