Jak rozpoznać astmę u dzieci?

Jak rozpoznać astmę u dzieci?

Im szybciej uda się zdiagnozować astmę, tym większa będzie szansa na postawienie prawidłowej diagnozy, rozpoczęcie leczenia i zminimalizowanie wpływu choroby na ludzkie życie.

Gdy w grę wchodzi astma u dzieci ma to szczególne znaczenie, nieleczona choroba może bowiem odbić się nie tylko na stanie zdrowia malucha, ale również na jego edukacji.

Jakie objawy świadczą o astmie u dzieci?

Najbardziej typowymi objawami astmy w jej dziecięcym wydaniu są: suchy kaszel połączony z dusznościami, trudności z oddychaniem oraz świszczący oddech. Dziecko może też skarżyć się na uczucie ciężkości w klatce piersiowej. Zwykło się przyjmować, że astma daje o sobie znać w godzinach nocnych oraz nad ranem. Nie jest to jednak reguła. Dziecko może zmagać się z jej objawami także po intensywnym wysiłku fizycznym, gdy zaś mamy do czynienia z astmą alergiczną – po samym kontakcie z alergenem.

Astmatyk u lekarza

Im młodsze jest dziecko, tym trudniej zdiagnozować u niego chorobę i podjąć odpowiednie kroki mające na celu przeciwdziałanie jej, stąd tak ważna jest dobra współpraca lekarzy z opiekunami dziecka. Alarmujący powinien być w takim przypadku przede wszystkim szybki i świszczący oddech, zaciąganie skrzydełek nosa w czasie oddechów, a także przerywany płacz świadczący o duszności. W takim przypadku nie powinno się zwlekać z wizytą u specjalisty.

Gdy dziecko jest starsze zaniepokojony rodzic powinien zadać sobie przede wszystkim pytanie o to, czy objawy powracają. O astmie może świadczyć także to, że niepokojące objawy zwykle dają o sobie znać rano albo po wysiłku fizycznym. Warto też pamiętać, że astma często nie jest jedyną chorobą, z jaką zmagają się maluchy. Często towarzyszy jej nieżyt nosa, zapalenie spojówek oraz inne choroby atopowe. Bywa i tak, że objawy pojawiają się jedynie po aktywności fizycznej.

Diagnoza astmy u dzieci nie jest łatwa. Choćby dlatego nigdy nie powinno się rozpoczynać leczenia bez skonsultowania się z kompetentnym lekarzem. Nie powinno się też samodzielnie zmieniać zaleconej przez niego terapii.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *