Jak myć uszy?

Wiele osób nie wie, jak powinny najlepiej dbać o higienę swoich uszu. W efekcie dochodzi do pojawienia się mniej lub bardziej poważnych problemów ze słuchem. Na szczęście problemów tych można uniknąć. Nauczenie się prawidłowego dbania o uszy nie jest bowiem trudne.

Z pewnością zabrzmi to bardzo dziwnie, ale z higieną uszu nie można przesadzać

Woskowina w części złożona jest z wydzieliny, którą produkują gruczoły woskowinowe i łojotokowe, a w części ze złuszczonych komórek naskórka zewnętrznego przewodu słuchowego. Woskowina jest bardzo ważna dla uszu; osłania je przed wiatrem, wilgocią, owadami, chorobotwórczymi bakteriami i grzybami. Zapewnia także prawidłową wilgotność. Woskowinowa chroni zarówno błonę bębenkową, jak i ucho zewnętrzne i środkowe. Mimo że chroni ona uszy, to prawidłowo wypływa na zewnątrz.

Jak myć uszy?

Do czyszczenia ucha – tylko jego części zewnętrznej – możemy użyć palca zwilżonego wodą z mydłem lub delikatnym płynem albo patyczka higienicznego. Umyte palcem ucho delikatnie osuszamy rogiem ręcznika. Pod żadnym pozorem nie należy wkładać patyczka do wnętrza ucha, bo wepchnie on woskowinę w głąb przewodu słuchowego. Do usuwania woskowiny nie wolno używać żadnych innych przedmiotów: spinacza biurowego, wsuwki do włosów, zapałki. Przedmioty te mogą przebić błonę bębenkową. Może dojść również do obtarcia naskórka w przewodzie słuchowym, a jego efektem często jest nadkażenie, które kończy się bakteryjnym lub grzybiczym zapaleniem ucha zewnętrznego.

Do czyszczenia ucha z nadmiaru woskowinowy można 1-2 razy w tygodniu stosować specjalny spray

Dzięki niemu można zadbać skutecznie o to, aby mieć zarówno czyste jak i zdrowe uszy. Do wyboru jest obecnie w aptekach przynajmniej kilka preparatów do czyszczenia uszu. Wszystkie mają w swoim składzie naturalne składniki. Najczęściej jest jeden lub kilka olejów roślinnych, które mają zdolność do rozpuszczania woskowiny. Niektóre z preparatów przeznaczonych do czyszczenia uszu są dodatkowo wzbogacone o witaminę E i parafinę. Są bezpieczne nawet dla małych dzieci.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *