Garść informacji o powietrznej pompie ciepła

Niemal każdego roku rosną koszty ogrzewania domów. Drożeje nie tylko węgiel, ale także gaz ziemny i płynny oraz olej opałowy. Coraz więcej właścicieli już istniejących domów jednorodzinnych oraz tych w budowie szuka tańszych możliwości ich ogrzania. Wśród rozwiązań, którymi w takiej sytuacji warto się zainteresować są pompy ciepła.

Co to za urządzenia?

Garść informacji o powietrznej pompie ciepłaPompy ciepła jako źródło ciepła wykorzystują energię, która pochodzi z promieniowania słonecznego i jest zmagazynowana w wodzie gruntowej, powietrzu, gruncie. Pompy ciepła to urządzenie, które koszt zakupu i montażu zależy między innymi od jej rodzaju. Osoby, które chcą tanio ogrzewać swój dom (zobacz tutaj), ale jednocześnie nie mają możliwości zainwestowania dużych pieniędzy wybierają powietrzną pompę ciepła. Spośród dostępnych na rynku rodzajów pomp, powietrzna pompa ciepła jest najtańsza zarówno w zakupie, jak i montażu. Stąd powietrzna pompa ciepła jest urządzeniem w naszym kraju najbardziej popularnym. Jako dolne źródło ciepła wykorzystuje ona to ciepło, które znajduje się w powietrzu zewnętrzny, które nas otacza. Moc tej pompy dobiera się tak, aby przez znaczną część sezonu grzewczego nie musiała być wspomagana dodatkowym źródłem ciepła. Zaletą powietrznej pompy ciepła jest między innymi to, iż jest ona bezobsługowa, a do tego może współpracować nie tylko z tradycyjnym ogrzewaniem, ale także z tym podłogowym.

Koszty eksploatacji

Powietrzna pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną. Zużywa jej jednak bardzo mało, na pewno osoby, które wybiorą ten sposób ogrzewania domu nie będą płacić znacznie wyższych rachunków za prąd. Z reguły pompa ciepła wymaga podłączenia do prądu trójfazowego. Pompa ta ma wiele zalet, ale ma także pewną wadę. W dni, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej minus 10 stopni Celsjusza, zmniejsza się sprawność pompy, wymaga wówczas wspomagania. Jednak zimy są coraz cieplejsze w naszym kraju, przez zdecydowaną większość sezonu grzewczego pompa pracuje sama, nie jest potrzebne dodatkowe źródło ogrzewania.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz