Czym jest leasing i jak z niego korzystać?

Czym jest leasing i jak z niego korzystać?Osoby, które chcą znaleźć sposób na zakup wymarzonego pojazdu, mają kilka możliwości. Oczywiście, pierwsza z nich to kredyt samochodowy, udzielany ściśle na kupno pojazdu. Druga możliwość to oszczędzanie i wzięcie jedynie drobnej pożyczki gotówkowej – na sumę, której nam brakuje. Nie będziemy wspominać nawet o możliwości, żeby oszczędzić wszystko i kupić pojazd za własne pieniądze, ponieważ ktoś kto ma taką możliwość, albo jest nią zainteresowany nie czytałby na pewno tekstu o leasingu! Właśnie leasing jest kolejną możliwością – wybieraną coraz częściej zarówno przez osoby prywatne, jak i przez właścicieli firm. Nie wszyscy jednak wiedzą czym właściwie jest leasing i jakie korzyści ze sobą niesie – oraz jakie ewentualnie posiada wady? Tekst wszystko wyjaśnia!

Leasing – co to takiego?

Leasing jest rodzajem wypożyczenia danego przedmiotu jednej osobie przez inną – z tym, że owa pożyczka wiąże się z wniesieniem określonej opłaty za podobną usługę. Jest to zatem jeden z umownych stosunków cywilnoprawnych, a samo słowo wzięło się od angielskiej nazwy „to lease”, która oznacza tyle co „nająć”, „wydzierżawić’. W polskim systemie prawnym leasing nie oznacza oczywiście dzierżawienia, lecz jest odrębnym, wyszczególnionym zjawiskiem. To wygodny sposób na korzystanie z dobrego wozu – za niewielką opłatą i na ściśle ustalony okres czasu. Oczywiście, okres ten może zostać przedłużony, jednak wcale nie musi. Po danym okresie możemy nawet zmienić wóz na inny – podobna usługa daje więc sporo ciekawych możliwości.

Leasing – zalety i wady

Leasing oznacza przekazanie praw do jakiegoś pojazdu leasingobiorcy przez leasingodawcę. Na określony czas stajemy się właścicielami wozu, o który oczywiście musimy dbać i za który musimy płacić określone kwoty – jednak zyskujemy naprawdę dobry wóz. Decyzja o wzięciu auta w leasing może być podjęta przez osobę indywidualną, albo też przez firmę – często zresztą właściciele firm transportowych decydują się właśnie na taką opcję. Wielką zaletą jest fakt, że w wielu przypadkach po upływie długiego czasu leasingu możemy kupić udostępniany pojazd – i to taniej niż kosztowałaby jego cena wyjściowa. Wadą jest jednak fakt, że umowa nie musi posiadać klauzuli o wykupie. Podobnie jak z wynajmem mieszkania, tak i w tym przypadku płacimy więc za wóz, który nie jest nasz – zamiast spłacać na przykład raty kredytowe.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *